Опубліковано на Рада підприємців при КМУ (http://radakmu.org.ua)
Головна → Консенсус-прогноз — 2020: курс гривні, інфляція, ВВП

14.01.2020 13:43
Консенсус-прогноз — 2020: курс гривні, інфляція, ВВП Консенсус-прогноз — 2020: курс гривні, інфляція, ВВП

Прогнози — справа невдячна. Як показує практика, з макроекономічними передбаченнями часто помиляються навіть найвідоміші аналітики.

Ось і минулого року українців чекав несподіваний сюрприз. Згідно з консенсус-прогнозом на 2019 рік, який готував «Мінфін», національна валюта повинна була подешевшати до кінця року до позначки близько 30,09 грн/$. Але станом на 31 грудня офіційна гривня зросла до 23,68 грн/$.

Непередбачувана поведінка курсу призвела до інших несподіванок, наприклад, з різким зниженням інфляції. Базовий сценарій на 2019 рік передбачав, що споживчі ціни зростуть на 9%, а оптимістичний — на 7,27%. Однак реальність перевершила очікування: в 2019 році зростання споживчих цін стало мінімальним за останні 6 років — 4,1%.

Перемогли оптимісти

Найбільш близьким до реального виявився прогноз курсу гривні від аналітиків Альпарі. На початку 2019 року вони спрогнозували курс 25 грн/$. Правда, мова йшла про середньорічний курс і це був оптимістичний сценарій. Базовий передбачав курс 27 грн/$, а песимістичний — 29 грн/$. Але прогнози інших аналітиків були ще дальше від цілі. 

Та ж ситуація і з інфляційним прогнозом. Оптимістичний сценарій від Альпарі потрапив прямо в точку — 4% на кінець 2019 року. Базовий варіант передбачав зростання споживчих цін на 6%, а негативний — на 10% рік до року. 

Що стосується зростання ВВП, то остаточних підсумків за рік ще немає. Поки що в Держстаті підрахували лише цифри за 3-й квартал.

Консенсус-прогноз на 2020 рік

Компанія

Курс гривні

Реальний ВВП, % рік до року

Інфляція на кінець року, % рік до року

Мінімальний

21 грн/$

2,7%

5%

Максимальний

30 грн/$

4%

8,9%

Консенсус

25,5 грн/$

3,35%

6,95%

Dragon Capital

На кінець року – 26 грн/$; середньорічний — 25,2 грн/$

3,2%

5,2%

Альфа-Банк

26,4 грн/$

3%

5,6% — середньорічний 6,5% — на кінець року

Райффайзен Банк Аваль

На кінець року: оптимістичний — 21,9 грн/$

базовий – 26 грн/$

песимістичний — 30 рн/$;

Середньорічний (базовий) – 24,7 грн/$

3,3%

6,5%

Альпарі

Оптимістичний: 22 грн/$

Песимістичний: 27 грн/$

3%

5%

Forex club

Оптимістичний — 26 грн/$;

Песимістичний -27 грн/$

3%

7,5%

ICU

25,5 грн/$ на кінець року

3,2%

5,4%

IBI-Rating

28 грн/$

2,7%

8,9%

ОТП Банк

Оптимістичний — 22 грн/$; 

базовий – 23 грн/$;

песимістичний – 26 грн/$

3-4%

5-6%

«Мінфін»

Оптимістичний 21 грн/$;

базовий — 26 грн./$;

песимістичний — 26,5 грн/$;

середньорічний — 25,2 грн/$

3,2%

Середньорічний — 5,4%; на кінець року — 6,3%

Що буде з курсом

У бюджеті на 2020 рік уряд заклав курс 27 грн/$. Діапазон прогнозів опитаних «Мінфіном» аналітиків набагато ширший.

Найоптимістичніша оцінка у аналітика «Мінфіну» — 21 грн/$ (позитивний сценарій). На другому місці — прогноз Райффайзен Банку Аваль. Аналітики банку вважають, що у гривні є шанс зміцнитися у 2020 році до 21,9 грн/$ (оптимістичний сценарій).

Найбільш негативний сценарій передбачає девальвацію національної валюти до 30 грн/$ (Райффайзен Банку Аваль).

Консенсус-прогноз від аналітиків на 2020 рік — 25,5 грн/$.

Не виключено, що свій курсовий прогноз переглянуть і в Кабміні, адже його складали ще у жовтні. За словами прем'єр-міністра Олексія Гончарука, Кабмін може оновити макропрогноз найближчим часом і внести зміни до держбюджету-2020.

Читайте також: Гривня у 2019 році зміцнилася щодо всіх світових валют — НБУ

Наміри уряду підтвердив і міністр економіки Тимофій Милованов. Він заявив, що Мінекономіки вже в січні перегляне свій макроекономічний прогноз. Причина — невідповідність нинішнього курсу валют тому, який очікували.

Які чинники допоможуть гривні зміцнюватися

  • Збереження валютних надходжень від транзиту природного газу;
  • Низькі середньорічні світові ціни на нафту і природний газ;
  • Гроші кредиторів. Передбачається, що в рамках нової EFF -програми Україна отримає від МВФ в 2020 році $1,5 — 2 млрд (загальна сума програми — $5,5 млрд). Також Україна може розраховувати на $1-1,5 млрд від ЄС та інших міжнародних фінансових партнерів.
  • Високий інтерес нерезидентів до ОВДП. За 2019 рік сума інвестицій нерезидентів у вітчизняні держпапери зросла у 18,5 разів і перевищила 117 млрд грн. Приплив валюти від інвесторів у держпапери — один з головних чинників, що дозволили українській гривні серйозно потіснити долар. Нещодавно українські ОВДП були включені в індекс боргових цінних паперів MVIS. Це підвищить довіру до українських облігацій та залучить ще більше інвесторів.

До того ж, є шанс, що міжнародні рейтинги України зростуть, а уряд нарешті підпише нову програму з МВФ. Це підігріє інтерес нерезидентів до наших боргових паперів. Також підмогою має стати розміщення урядових облігацій — ймовірно, на суму близько $1,5 — 2 млрд;

Читайте також: Чому іноземці продовжать розкуповувати ОВДП, а українські банки почнуть кредитувати

Що може вдарити по гривні

  • Пікові виплати за валютними боргами, які у 2020 році складуть близько $10 млрд.

Читайте також: Скільки Україна повинна виплатити МВФ цього року (графік виплат)

  • Зниження темпів приросту переказів від заробітчан. За даними НБУ, в січні—листопаді 2019-го ці перекази досягли $11,7 млрд. Це на 12,5% більше, ніж у січні—листопаді 2018 року у валютному еквіваленті, але на 4,4% меньше — в гривневому. «Грошові перекази з-за кордону можуть скоротитися, якщо будуть реалізовані ініціативи щодо зміни оподаткування самозайнятих осіб (експорт IT-послуг), а мігранти будуть асимілюватися в інших країнах і поступово перевозити туди свої сім'ї. У цьому випадку, навіть якщо еміграція зросте, обсяги переказів в Україну впадуть», — вважає директор департаменту управління проектами рейтингового агентства IBI-Rating Віктор Шулик.
  • Непередбачувана поведінка інвесторів в ОВДП. На етапі купівлі держпаперів нерезиденти конвертували валюту у гривню, що підтримувало курс нацвалюти. Але невідомо, що буде після того, як термін обігу ОВДП закінчиться – чи стануть нерезиденти реінвестувати гривню в держпапери на новий термін або вийдуть у валюту і виведуть капітал з країни. Поки що виглядає так, що в інвесторів немає підстав залишати Україну. У 2020 році планується відкриття ринку землі. До того ж Україна впевнено погашає свої боргові зобов'язання.
  • Погіршення ситуації у світовій економіці. «Ми очікуємо істотне падіння експортних надходжень металургійної галузі. Ризик подальшого погіршення ситуації на зовнішніх ринках несе загрозу розбалансування валютного ринку, припинення припливу спекулятивного капіталу і можливі наслідки у вигляді девальвації національної валюти, прискорення інфляції та розвороту монетарної політики Нацбанку», — припускає головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.

Аналітики говорять і про інші ризики.

«Ситуацію можуть сильно ускладнити форс-мажорні події, наприклад, зрив підписання програми співпраці з МВФ, загрози незалежності НБУ (зокрема, через ініціативи деяких членів Ради НБУ), зростання соціального напруження (зокрема, через політичні рішення у контексті конфлікту на сході України), а також можливе істотне зростання волатильності на світових фінансових ринках», — зазначається у Focus Ukraine, підготовленому аналітиками Райффайзен Банку Аваль.

Читайте також: У 2020 році курс може повернутися до позначки 26 грн./$ — огляд

Інфляція

Ще в травні в НБУ прогнозували, що до кінця 2019 року рівень інфляції складе 6,3%, а таргет в 5 % +/-1 в.п. стане досяжним лише до кінця 2020 року. Але результати перевершили найсміливіші очікування: темпи зростання споживчих цін знизились до 4,1% проти 9,8% у 2018 році. Базова інфляція сповільнилася до 3,9%.

Ключовий фактор, який дозволив досягти такого результату — зміцнення курсу гривні. Свою роль також зіграло зниження світових цін на енергоносії, а також на продукти харчування всередині України.

Багато з опитаних «Мінфіном» аналітиків вважають, що показник інфляції у 2020 році буде залишатися у цільовому коридорі 5% +/- 1%. Але деякі скептично оцінюють перспективи. Найпесимістичніший прогноз дало рейтингове агентство IBI-Rating — 8,9% на кінець року (негативний сценарій). Найоптимістичніша оцінка — 5% — у Альпарі.

Що буде впливати на інфляцію у2020 році

  • Споживчий попит залишається досить високим. Цьому, зокрема, сприяє зростання доходів українців. Номінально середня зарплата в Україні у жовтні 2019 року зросла на 16,4% рік до року — 10 727 гривень. У Кабміні очікують, що цей показник буде і далі зростати — до 12 497 грн у 2020 році.

Чисті надходження від трудових мігрантів за 10 місяців 2019 року зросли на 10,8% р/р — до $10,5 млрд. Обсяги споживчого кредитування також швидко зростають - 15% р/р у жовтні. Все це розширює купівельну спроможність населення, а отже, тисне на ціни.

  • Тарифи на опалення та електроенергію. Цього опалювального сезону, до квітня 2020 року, ціни на газ для населення і виробників тепла змінювати не будуть. Але з весни 2020 року ситуація може змінитися. Якщо влада не продовжить спецобов’язки за ціною на газ для населення, то люди будуть платити повністю ринкову ціну. А вона може підвищитися до 11-13 гривень за куб. А так як газ займає в структурі ціни на опалення та гарячу воду близько 80%, то зростуть і тарифи.

Читайте також: Дороге життя: що в Україні найбільше подорожчає у 2020 році

Джерело: https://minfin.com.ua/ua/2020/01/14/40342248/

©Рада підприємців при КМУ. При використанні материалів сайту посилання на РП при КМУ обов'язкове.
Джерело URL: http://radakmu.org.ua/view/6374