Державна податкова служба (ДПС) вирішила скоротити перелік підстав для проведення позапланових перевірок, особливо в тих випадках, коли планова вже відбулася. Про це повідомляє Коммерсант-Україна. Нагадаємо, зараз цих підстав 11.
   Однак, на думку експертів, пропоноване полегшення умовне, оскільки у податківців залишиться ще багато причин, щоб провести позаплановий аудит.
   Формально ця ініціатива відповідає заявам глави ДПС Олександра Клименко про те, що Україна є лідером в країнах СНД за темпами скорочення кількості невиїзних перевірок - в 2011 році на 61,3%. Даних про проведення позапланового аудиту ДПС не надає. Однак запропоновані зараз обмеження будуть поширюватися не на всі обставини, при наявності яких податківці мають право здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку.
   Отже, повторно платник не буде перевірятися лише в чотирьох випадках: якщо він не подав у встановлений термін податкову декларацію, якщо виявлені недостовірні дані, якщо розпочато процедуру реорганізації юрособи / припинення діяльності, а також у разі надходження скарг про ненадання податкової накладної покупцю.
   У всіх інших випадках ДПС, як і зараз, буде мати право перевіряти позапланово будь-яке підприємство. Зокрема, несподівано податківці зможуть з'явитися для повторних перевірок фактів, що свідчать про можливі порушення податкового або валютного законодавства, при подачі декларації з об'ємом відшкодування ПДВ на суму понад 100 тис. грн. або уточнюючого розрахунку за податками, а також при проведенні службового розслідування або порушення кримінальної справи стосовно інспектора, який перевіряв платника.
    При цьому ДПС пропонує ввести відповідальність керівників територіальних податкових органів "за систематичне прийняття неправомірних рішень". Однак критерії систематичності і неправомірність поки не визначені.